Franke Kubus KNG 110.62 mat sort vask 72x42 granit underbygning med hanehul 125.0627.321
Vasken er vendbar, hanen kan placeres både til venstre og højre
- Skabsstørrelse 80 cm
- Udvendige mål 760 x 460 mm
- Bassinmål 620 x 420 x 200 mm
- Design overløb
- Afløb 3 1/2
- Afløb med trykknap + 1 hanehul
- Universelt til at bygge ind
På grund af den specielle kant I vasken kan du smukt integrere tilbehøret i vasken i stedet for PÅ vasken.
Fragranite+ er det materiale, som Franke granitvaske bruger. Fragranite+ består af 80% naturlig kvarts fra stenbruddene i Schwarzwald. Tilsætningen af farvepigmenter i de 20% kunstharpiks gør materialet unikt.
Kvarts, som anvendes i Fragranite+, er efter diamant, rubin og topas, det fjerde hårdeste materiale i verden. Det er slidstærkt, modstandsdygtigt over for ridser og modstår høje (280 grader) og lave temperaturer.
| Mærke | Franke |
| Farve | Sort |
| Serie | Kubus 2.0 |
| Udførelse | Underbygning |
| Materiale | Granit |
| Minimal skabsstørrelse | 80cm |
| Antal bakker | 1 |
| Afdrypningsområde | Nej |
| Længde | 460mm |
| Bredde | 760mm |
| Antal vasker | 1 |
| Skabsmål | 80mm |
| Produktklasse | Vask |
| Farve Vask | Sort |
| Materiale Vask | Granit |
| Vask Kumstørrelse | 620x420mm |
| Monteringsmetode Vask | Underbygning |
| Vask dybde | 200mm |
| Udsparingsmål Underbygning | 720x420mm |
| Vask Hanehul | 1 |
| Vask indre radius | 10mm |
| Vask udvendig radius | 10mm |
| Vask form | Rektangel |
| Kurvprop automatisk tømning | Nej |
| Samlede bredde vask | 760mm |
| Total længde vask | 460mm |
| Prop og overløb farve | Rustfrit stål |
| Særlig egenskab ved vask | Med kranhulsbank |
| Vaskemodel | Vask med armaturhulsplade |
✅ Regelmæssig rengøring: Rengør dagligt med varmt sæbevand og en blød svamp, skyl derefter og tør.
✅ Undgå pletter: Fjern farvepletter (te, kaffe, vin) med det samme. Lad dem ikke sidde.
✅ Grundig rengøring: Brug et ikke-slibende cremerengøringsmiddel og arbejd med blide cirkulære bevægelser.
✅ Fjernelse af kalk: Behandl med en blanding af 1:3 hvid eddike og vand, skyl og tør.
❗ Stående vand: Lad ikke madrester, våde klude eller stående vand stå i vasken.
❗ Slibende redskaber: Undgå skuresvampe, ståluld eller slibende pulver. Metalfragmenter forårsager rustpletter.
❗ Stærke kemikalier: Brug ikke ufortyndet blegemiddel, ammoniak eller stærke kemiske rengøringsmidler.
❗ Varme pander: Undgå at placere meget varme pander direkte på overfladen. Brug en bordskåner eller en varmeunderlag.
Meget ridsefast og slidstærk
Mindre fleksibel ved installation end rustfrit stål
Køkkenøen er mere populær end nogensinde – ikke kun som en ekstra bordplade, men også som et samlingspunkt. At montere en vask i køkkenøen er et meget omdiskuteret valg: praktisk for nogle, et designmæssigt dilemma for andre.