Model Variationer
Solid-S Håndvask i solid surface, mat sort, B36xD18xH10 cm, med afdækning, højre model med vandhanehul, 1208954163
Hvad er materialet Solid Surface?
Solid Surface er samlebetegnelsen for kompositmaterialer, der er farvet i massen. De er massive og homogene og kan bruges til krævende anvendelser.
Alle Solid Surface-produkter har aluminiumtrihydrat (ATH) som basisbestanddel. Som anden komponent og bindemiddel anvendes akrylat- eller polyesterharpikser.
Aluminiumhydroxid giver materialet stor stivhed og sørger også for, at det er mere varmebestandigt end andre plastmaterialer.
Acrylat og/eller polyester giver en fleksibilitet, der især resulterer i god bearbejdelighed samt høj slagfasthed og styrke.
Solid Surface har blandt andet følgende gode egenskaber:
Vedligeholdelse af materialet Solid Surface
Til almindelig rengøring kan du bruge et naturligt rengøringsmiddel, f.eks. grøn sæbe eller rengøringseddike. Hvis der opstår en ridse i materialet, kan du "polere" materialet igen ved hjælp af en svamp og Cif. Dette gøres ved at lave cirkulære bevægelser over overfladen. Skyl derefter den rengjorte overflade grundigt med lunkent vand og tør den af med en ren, blød klud.
| Mærke | Solid-S |
| Farve | Sort |
| Højde | 100mm |
| Materiale | Solid overflade |
| Bredde | 360mm |
| Dybde | 180mm |
| Model | Højre med hanehul |
| Overløb | Nej |
| Antal skåle | 1 |